Lendrinėjimai

Apie savo meilę smailiažiedžiams lendrūnams kalbėjau ne kartą. Tačiau kai pradėjau daugiau domėtis pievomis, negalėjau nepastebėti, kad Lietuvoje auga ir puikiai atrodo ne viena laukinė lendrūnų rūšis. Spėju, kad mano namų apylinkėse klesti smiltyninis lendrūnas (Calamagrostis epigejos). Šis lendrūnas plečiasi šakniastiebiais ir sudaro didžiulius sąžalynus, kurie greitai uždengia visokias neatsakingos žmogaus veiklos liekanas – senus pamatus, apleistus laukus ir statybos aikšteles. Vakar vaikščiodama po savo rajonėlį niekaip negalėjau atsistebėti, kokie žmonės visgi bjaurūs ir netvarkingi… ir kaip atkakliai gamta bando su tuo susitvarkyti.

Smiltyniniai lendrūnai gana agresyvūs, stipriai stelbia kitus toje pačioje pievoje norinčius augti augalus, todėl sudaro švarias, beveik monokultūrines salas, kurios šiuo metų laiku atrodo labai įspūdingai. VU botanikos sodo puslapyje rašoma, kad šis lendrūnas padeda atsigauti nualintoms dirvoms. Jis rekomenduojamas ir kaip birius dirvožemius sutvirtinantis augalas. Šis augalas tikrai netiks mažai namų valdai, bet dideliuose pievų plotuose, kurių nesinori labai prižiūrėti, galėtų būti pritaikomas. O palendrinėti po tokias pievas yra tikras malonumas.

Calamagrostis

Šiuos lendrūnus fotografavau apleistoje statybų aikštelėje. Lendrūnų salos buvo įsitaisiusios greta apleistų ir apsamanojusių pamatų. Šalia lendrūnų gražiai auga sedulos – puikus ir nereiklus derinys. Reiks atkeliauti čia žiemą ir pažiūrėti, kaip žaidžia lendrūnų žiedynai ir raudonos sedulų šakos.

lendrinejimai3Ši lendrūnų pieva visai šalia autostrados. Spėju, kad ji pakeitė kažkada čia buvusius dirbamus laukus. Vasaromis šioje pievoje ganosi karvės, bet lendrūnams nė motais. Panašu, kad karvės labiau nuskabo šalia augančius kaimynus, nes pievoje lendrūnų salos ryškiai išsiskiria aukščiu ir tankumu. Lendrūnų šluotelių žvilgesys vakaro spinduliuose buvo toks užburiantis, kad likau su jais iki pat saulės laidos.

lendrinejimai9lendrinejimai11lendrinejimai2

Ne mažiau gražūs lendrūnai ir šarmotais rudens rytais. Dar labiau išryškėja lenktų lapų grafika ir smailių žiedynų grakštumas.

lendrinejimai12lendrinejimai6

lendrinejimai5

Kaip ir pirmojoje pievoje, šioje šalia lendrūnų po truputėlį kuriasi sedulos, beržai, matosi rykštenių, laukinių morkų ir gauromedžių salelės. Gaila, kad neužtikau šio kampelio vasarą. Būtų smalsu patyrinėti, kaip tokioje pievoje jaučiasi žydintys augalai. Ką gi, ši užduotis lieka kitiems metams.

3 Comments Add yours

 1. salma says:

  braidžioti po pievas yra fantastiškas reikalas! 🙂 man labai patinka Jūsų požiūris į gamtą.. labai švelnu.. nuotraukos, kaip visada, puikios.. o vasarą pievoje manau savo žiedais karaliaus gaurometis. gražios dienos Aiste

  1. Aiste says:

   Ačiū, Salma, manau, kad šiuo požiūriu turim nemažai bendro 🙂 Jūsų rašiniuose taip pat daug įkvėpimo atidžiau dairytis, kas mus supa.

 2. loreta says:

  Lendrūnas gal ir žavus, bet aš jau seniai juo nesižaviu, o šiemet įpuoliau į paniką: mano ganyklose, kur ganau avis ir ožkas, smilt.lendrūno salų daugėja ir tos salos plečiasi, tiek šienaujamuose plotuose, tiek tuose, kur tik ganoma. Lendrūno atolą dar ožkos apgraužia, o daugiau jo niekas neliečia. Todėl nesakyčiau, kad jis auga apleistose žemėse. Jis auga visur: kur smėlingiau, kur drėgniau ir net ten, kur šalia veši normali žolė. Man jis baisus invazinis augalas, kaip Sosnovskio barštis ar rykštenė!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *