Apie rožes nėra ką labai daug papasakoti, jas reikia tiesiog rodyti ir jomis džiaugtis. Šiais metais mažokai fotografavau ir dabar peržiūrėdama archyvą matau, kad neturiu dalies birželio mėnesį žydėjusių senovinių rožių nuotraukų. Ką jau padarysi. Taip pat pastebiu, kad mažai rašydama apie sodą, po truputėlį pradedu užmiršti augalų veislių pavadinimus. Taigi, kol visiškai nenusigyvenau iki būsenos, kai gėlės yra vadinamos tiesiog “ta raudona” ar “kažkokia mėlyna”, pasinaudosiu proga tuos pavadinimus pasikartoti.
Rožės mano sode auga darže. Yra kelios priežastys, kodėl auginu rožes būtent darže. Rožės man patinka, tačiau ne tiek, kad jos taptų kertiniu mano sodo augalu. Mano gėlynai kuriami daugiau mažiau pagal natūralistinio želdyno principus, tad rožės juose iškristų iš konteksto tiek vizualiai, tiek pagal priežiūros poreikius. Tuo tarpu darže rožių spalvų ir formų įvairovė gali būti žymiai geriau toleruojama. Darže buvo lengviau užtikrinti rožėms tinkamesnes augimo sąlygas. Be to žiemos metu darže, o ne paradinėje sklypo dalyje, uždangstytos rožės mažiau krinta į akis. Ir šiaip man patiko iš senųjų vienuolynų sodų ateinanti idėja auginti rožes tarp įvairų vaistinių augalų. Norėjosi, kad daržas būtų gražus, ir rožės tam tiko.
Pradiniame daržo variante rožės augo tiesiog lysvėse, sudalindamos jas į trumpesnes atkarpas tarp atskirų kultūrų. Šalia rožių sodinau daugiamečius prieskoninius augalus, bandydama sukurti “gražius” intarpus tarp plotelių, kuriuose auginamos daržovės. Visgi tokio daržo išdėstymo po kurio laiko atsisakiau, nes išmėtyti daugiamečiai ir vienmečiai ploteliai darže buvo nepatogu. Po daržo rekonstrukcijos praėjusiais metais turiu atskiras lysves rožėms, daugiamečiams prieskoniams ir šiaip gražiems rožių kaimynams, ir atskiras lysves daržovėms. Rožės yra prie įėjimo į daržą, jos žydinčiais trikampiais gėlynais rėmina daržo lysvių plotelius iš dviejų pusių, tad eidama daržovių visada pirmiausia pamatau jas. Ir nors šiais metais mano daržas dar nėra visiškai toks, kokio aš norėčiau, tikiuosi, kad per kelis metus jis vis labiau ims panašėti ne į šiaip daržą, o į gražų virtuvės sodą. Na o dabar, apie daržo rožyno gyventojus.