Portretai: Rožė ‘Martin Frobisher’

Rosa ‘Martin Frobisher’

Ne taip jau dažnai nutinka, kad augalas, kurį nusipirkai tik pažiūrėjęs jo nuotrauką kataloge, atrodytų geriau nei tikėjaisi. Pernai mane taip nustebino pora rožių. Apie vieną iš jų ypač norisi parašyti.

Nesu didelė rožių mylėtoja – man jos gražios tiek pat, kiek ir visi kiti augalai. Rožių augintojų pasaulyje tai jau nemaža nuodėmė. Esu visiškai atspari arbatinių rožių kerams, nepasigavo manęs ir David Austin rožių banga, todėl į rožes, kaip ir į visus kitus savo auginamus augalus, pirmiausia žvelgiu pragmatiškai. Rinkdamasi rožes savo kiemui ieškojau veislių, kurių priežiūra nereikalautų ypatingo dėmesio; atsparumas šalčiui ir ligoms buvo svarbesnis kriterijus nei žiedų dydis ar spalvos ryškumas.

Vartant Sibirkos rožyno katalogą už akių užkliuvo kaip moderni krūminė pristatoma rožė ‘Martin Frobisher‘. Dulsvai rausvi, ne visai tvarkingi žiedai gal ir neatrodė labai išskirtiniai, bet viliojo užrašas, kad rožė visiškai atspari šalčiui, pasižymi dideliu atsparumu ligoms, žydi pakartotinai ir kvepia. Ne mažiau svarbus argumentas buvo tikrai graži, vešli šios rožės krūmo forma. Taigi pagal visus parametrus ši rožė puikiai tiko suvaidinti antraplanį (o siaube, tikrai nepateksiu į rožininkų rojų) atraminį vaidmenį mano gėlyne.

Rožė ‘Martin Frobisher‘ yra rosa rugosa hibridas išvestas žymios Kanados augalų genetikės ir rožių selekcininkės Dr.Felicitas Svejda. Tai gana sena veislė, kuri buvo pristatyta pasauliui dar 1968 metais. Felicitas Svejda labai stipriai prisidėjo prie nepaprastai atsparių rožių veislių selekcijos. Ji sukūrė įspūdingą rožių seriją, apie 25 kultivarus, pavadintą žymių keliautojų ir atradėjų vardais. Ši rožių grupė dar vadinama „Tyrinėtojų rožėmis“ ( Explorer series, daugiau apie jas galima paskaityti čia ).

Rožė ‘Martin Frobisher’  yra pirmoji šios serijos rožė, pavadinta XIV a. anglų jūrininko, keliautojo, kuris atrado šiaurės rytinę Kanadą, vardu. Kaip ir visi to meto didūs keliautojai, Martin Frobisher tikėjosi atrasti kelią į saulėtus ir turtingus Rytus, tačiau atrado atšiaurias Arkties prieigas. Rožė ‘Martin Frobisher’ puikiai atspindi šį atradimą – ji priskiriama 2-3 zonos augalams!

Ši rožė augina tankų, šiek tiek vertikalų krūmą, suaugusi pasiekia 1.5-2 m. aukštį ir 1.5 m plotį. Tačiau net ir jaunos rožės turi pakankamai tankius ir proporcingus kerus. Iš kitų (negausių) mano auginamų rožių ‘Martin Frobisher’ išsiskiria šviesesne ir smulkesne lapija, todėl krūmas atrodo gražiai ažūrinis. Žiemos sezonui ši rožė taip pat turi ką pasiūlyti – rusvai raudonos šakos, pasipuošusios auksiniais spygliukais sniego fone atrodo  pakankamai ryškiai – juk jos nereikia dengti ar prilenkti.

Žinoma, reikia pakalbėti ir apie žiedus. Prisižiūrėjusi ‘Martin Frobisher’ nuotraukų internete tikėjausi ne itin tvarkingų švelniai rausvų žiedų, tačiau pirmoji žydėjimo banga atnešė gražios plokščios formos, pasteliškai išblunkančius žiedelius, tvarkinga sudėliotais žiedlapiais. Man jie priminė krikštui išpustytos mažos mergaitės drabužėlius. Neapsakomas mielumas.

Nors atskiri žiedai laikosi gana trumpai, ši rožė krauna daug pumpurų, todėl silpnesnis ar gausesnis žydėjimas tęsiasi beveik per visą vasarą. Tiesa, rudeniniai žiedai jau ne tokie purūs ir tvarkingi, bet vis tiek labai mieli. Yra tik vienas trūkumas – jei per ilgai užsitęsia lietūs, žiedai nesiskleidžia ir džiūsta. Tačiau nuskabius nužydėjusius ar apdžiūvusius žiedus, šauniai krauna naujus pumpurus ir žydi toliau.

‘Martin Frobisher’ tikrai atspari ligoms, bet reikia pripažinti, kad vabaliukai ją mėgsta. Būtent ši rožė labiausiai nukentėjo nuo pjūklelio ir buvo labiausiai mėgiama amarų. Bet tai jau ne augalo kaltė.

Rasa Laurinavičienė neseniai savo bloge rašė, kaip šaunu, kad Lietuvoje turime angliškų rožių platintojus. Norisi papildyti šį sakinį – ir kanadietiškų taip pat. Sibirkos rožyno kolekcijoje tikrai daugiau nei viena rožė iš „Tyrinėtojų serijos“ sąrašo. Jos taip pat vertos mūsų šiaurietiško dėmesio. Man labai patinka Dorothy Read mintys. Dalindamasi rožių auginimo šalto klimato zonoje patirtimi, ji rašo, kad rožių auginimas šiaurėje gali būti geriausia arba blogiausia sodininko patirtis. Viskas priklauso nuo to, kokias rožes pasirinksite. Jei pradėsite nuo rosa rugosa hibridų, didelė tikimybė, kad būsite labai laimingas sodininkas. Taigi, būkite laimingi.

 

2 Comments Add yours

  1. Roziu fane says:

    Aš taip pat esu auginusi Martin Frobisher. Užsiprašiau dovanų ir….gavau 🙂 Kadangi labai myliu rožes – baisiai apsidžiaugiau 🙂 tačiau praėjo pora mėnesių ir ima vysti…atrodo, prižiūriu taip, kaip priklauso…nežinau ką daryti..:(

    1. Aiste says:

      Apie rožių auginimą aš nedaug išmanau, bet jei išorėje kenkėjų nesimato, rožė laistoma ir tinkamai pasodinta, gal koks nors kenkėjas graužia šaknis? Turbūt daugiau jums galėtų patarti Sibirkos rožyne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *