Aš kasmet labai laukiu Kalėdų, bet ne mažiau džiaugiuosi, kai jos praeina. Kai su vaikais nupuošiam eglutę, kai baigiasi renginių ir maisto gaminimo maratonas ir vėl viskas grįžta į jaukų ir įprastą ritmą. Kai prieš porą savaičių perskaičiau Agnės iš “Žydi žaliuoja” įrašą „Metas busti, net jei nemiegota“, pajutau šiltą bendrumo jausmą. Taip, dabar galima atsikvėpti, pažvelgti į nusnigtą sodą ir mintyse pradėti piešti naujus jo kontūrus. Baltos pusnys dabar lyg švarus popieriaus lapas, o pėdos ant sniego tik mano.
Daržo planai jau sudėlioti, sėjomainos ir augalų kaimynystės lentelės išnarpliotos, sėklų užsakymas keliauja iš už jūrių marių. Bet, tyrinėdama savo praėjusių metų užrašus ir dėliodama augalų planus vasarai prisiminiau, kad nepapasakojau kelių istorijų apie praėjusių metų atradimus. Pirmoji iš jų apie Ofeliją vazone.
Susipažinkite – Solanum melongena L. “Ophelia H” yra ne kas kita, o baklažanai. Jei reikėtų išrinkti pernai metais man didžiausią įspūdį padariusį augalą, baklažanai neabejotinai šį titulą laimėtų. “Ophelia H” yra kompaktiška, iki 60 cm. auganti veislė, mezganti nedidelių, žvilgančių, beveik juodų vaisių kekes.
Baklažanai man visada atrodė labai egzotiškas augalas, reikalaujantis šiltnamio ir specifinės priežiūros. Pamačiusi baklažanų sėklas, kurios buvo pristatomos kaip terasinės, nieko iš jų per daug nesitikėjau, tiesiog buvo smalsu. Nusipirkau sėklų pakelį, pasėjau kovo pradžioje ir… vos daigai išleido pirmuosius lapelius, pajutau jiems nepaprastą simpatiją. Lapeliai buvo sidabriškai žali ir švelniai pūkuoti – kas kartą apžiūrint daigyną norėdavosi juos paglostyti. Taigi mielai būčiau juos auginusi, net jei jie nevestų vaisių.
Bet daigai augo stiprūs ir tvirti, visa galva lenkdami kitus palangės gyventojus. Gegužės mėnesį aš tris daigus susodinau į didelį vazoną. Į kompaniją įkišau kelias nasturtų sėklas ir išnešiau į terasą. Mano nuostabai jie visai nesupyko, sukrovė didelius violetinius žiedus ir pradėjo megzti vaisius. Žiedai panašūs į bulvės, tik gerokai didesni. Savo forma žiedai panašūs į subtiliai išlankstytą origamį ir iš tikro labai gražūs.
Labai didelių problemų su baklažanų priežiūra nekilo, augalai buvo sveiki ir nesirgo. Kol buvome išvykę atostogų, baklažanus atrado amarai, tačiau gana sėkmingai pavyko juos įveikti tiesiog nuplovus lapus. Pirmąjį baklažaną nuskyniau liepos pirmą dieną. O tada jų buvo dar, ir dar, ir dar, ir taip visą šlapią ir vėsią praėjusių metų vasarą.
Vazoninė sodininkystė dažnai yra ne itin efektyvus žaidimas, bet šį kartą tai buvo tikras, smagus daržovių derlius! Maža to, patys augalai visą vasarą iki pat šalnų išliko gražūs ir pakankamai dekoratyviai atrodė terasoje. Turbūt nereikia rašyti, kad baklažanai mano šių metų sėklų sąraše yra. Gal atsiras ir jūsiškiame 😊
Ačiū. Kaip gerai, kai smėlio dėžės susisiekia. Būtinai pasistengsiu Ofelijų rasti ir gauti. Baklažanus jau tiek kartų bandžiau, bet vis kas nors jiems netiko. Todėl praėjusiais metais numojau ir vietoj jų pasodinau ybiškių. Uhu, kaip sužaliavo!