Vienmečiai eksperimentai: Koralinis kaprizas

Po truputėlį artėja pavasaris, vėl norisi vartyti sėklų ir augalų katalogus, planuoti šių metų darbus, todėl noriu papasakoti apie praėjusių metų vienmetį eksperimentą. Šį kartą labiau nesėkmingą, nei sėkmingą, bet juk ir tokia patirtis gali praversti. Šis rašinys pratęs puikų Sodelio tinklapyje paskelbtą straipsnį apie violetinius tonus sode ir Rasos Laurinavičienės idėjas apie rožių derinius. Tai mažutis pasvajojimas apie saulėlydžio tonų sodą.

Praėjusių metų eksperimentą pavadinau koraliniu kaprizu; jo idėja buvo pabandyti kelis koralinės spalvos vienmečius augalus. Mintis kilo štai dėl šios nuotraukos.

Hemerocallis
Hemerocallis “Caterine Hawn” ir Salvia nemorosa “Caradonna”

Prieš dvejus metus sodinau savo pirmąsias viendienes. Stengiausi rinktis šaltesnius rožinius atspalvius, tačiau joms pražydus paaiškėjo, kad augintojo kataloge nuotraukos ne itin atspindi tikrąją vienadienių spalvą. Gal ir mano dirvožemio charakteristikos prisidėjo. Praktiškai visos mano viendienės pasirodė beesančios žymiai šiltesnių persikinių atspalvių. Vieną ypač ryškią net atidaviau, nes ji man pasirodė per daug saldi. Tačiau viendienės „Caterine Hawn“ derinys su tamsiais gojiniais šalavijais (Salvia nemorosa „Caradonna“) pakerėjo. Ėmiau svarstyti, gal man vertėtų įvesti daugiau tokių koralinių / lašišinių tonų savo gėlyne.

Pirmiausia internete ėmiau ieškoti gėlynų pavyzdžių, kuriuose dominuotų persikiniai tonai, bet neradau nei vieno. Lengvai galima rasti baltų, violetinių, raudonų, geltonų, ar mėlynų gėlynų pavyzdžių, bet gėlynų, kurių pagrindinis akcentas būtų koralinė spalva, man rasti nepavyko. Pradėjau galvoti, kad turbūt ne atsitiktinai. Koralinė spalva labai pretenzinga, tačiau labai knietėjo pačiai tuo įsitikinti. Taip gimė idėja pabandyti gėlyne pasodinti daugiau koralinės spalvos vienmečių. Pavarčiusi sėklų katalogus pasirinkau tokį komplektą:

 • Rausvai oranžinės godecijos (Godetia grandiflora)
 • Rausvai oranžinės medetkos (Calendula officinalis L „Pink surprise)
 • Lašišinės spalvos zinijos (Zinnia elegans „Salmon queen“)
 • Koralinės spalvos ratiliai (Callistephus chinensis „Duchesse coral & rose“)
 • Abrikosinės spalvos rusmenės (Digitalis purpurea „Apricot beauty“).

Žinau, kad rusmenės dvimetės, tačiau buvau skaičiusi, kad pasėjus jas anksti, galima tikėtis žiedų jau pirmaisiais metais. Deja mano atveju tai nesuveikė. Nors į lauką pasodinau jau visai neblogus „kopūstus“, pirmaisiais metais rusmenės nežydėjo. Tiesiai į dirvą sėtos godecijos taip pat nesudygo. Pataikiau pasėti kaip tik gegužės karščiams. Taigi mano eksperimento dalyvių sąrašas sutrumpėjo iki trijų: medetkų, zinijų ir ratilių.

Pirmosios pražydo zinijos. Tik besiskleidžiantys žiedai buvo gražiai vėliaviškai raudoni. Lašišos atspalvių nei kvapo. Žiedam senstant ir blunkant jie po truputėlį imdavo artėti prie ant sėklų pakelio vaizduojamo atspalvio. Visgi reikia pripažinti, kad pati veislė tikrai puiki. Žiedai milžiniški ir ilgaamžiai, stiebai tvirti ir šakoti, tiek dydžiu, tiek žydėjimo trukme šios zinijos gerokai lenkė kartu augintas baltas (Zinnia elegans „Polar bear“).

Zinia

Zinia

Jei zinijos bent jau truputėlį priminė žadėtąją spalvą, tai medetkos su ant pakelio nurodyta spalva iš viso neturėjo nieko bendro. Didžioji dalis augalų buvo tradiciškai ryškiai oranžiniai. Vienas kitas augalas buvo šiek tiek blankesnis, su nedideliu spalvų perėjimu nuo žiedo centro link išorinių žiedlapių. Bendras vaizdas buvo švytinčiai degantis, o ne jaukiai koralinis.

Calendula

Calendula

Na o ratiliai buvo tiesiog gražiai saldžiai rožiniai. Žiedų forma buvo puiki, jie labai gerai tvėrė šalnas, bet kodėl pavadinime buvo žodis „coral“, nesupratau.

Callistephus chinensis

Callistephus chinensis

Taigi nors mano vienmetis eksperimentas iš esmės žlugo, įsitikinau, kad šiuo atveju daugiamečiai augalai yra žymiai patikimesni ir labiau prognozuojami. Šiltų rausvų atspalvių mano kieme vis tiek po truputėlį daugėja. Ne būtina, kad augalas puoštųsi ryškiais koraliniais žiedais, kartais šiltais tonais sužiba tiesiog saulėlydyje siūruojančios šluotelės. Saulėlydžio sodo idėjos aš vis dar griežtai neatsisakau, tik šią viziją reikia dar gerokai pabrandinti.

Hemerocallis
Hemerocallis “Strawberry candy”
Heuchera NOID
Heuchera NOID
Tulipa ‘Apricot Beauty’
Tulipa ‘Apricot Beauty’
Eragrostis spectabilis rudenį
Eragrostis spectabilis rudenį
Panicum virgatum "Heiliger Hain"
Panicum virgatum “Heiliger Hain”

 

Molinia arundinacea

4 Comments Add yours

 1. sodelis says:

  Džiaugiuosi atradusi sodinį pranešimą 🙂 Išties, vis labiau iš savos ir kitų praktikos įsitikinu, kad atskira eksperimentinė lysvė būtų labai į naudą (nors atskiros taip ir neįsirengiu, naujokus vis priglaudžiu kokiam esamų gėlynų kamputyje).

  1. Aiste says:

   Šiandien pirmą kartą šį sezoną ravėdama turėjau daug laiko pagalvoti apie tai, ar man reikia eksperimentinės lysvės. Visas mano kiemas yra grynas eksperimentas 🙂 Turbūt būtent tokia mano kiemo kūrimo koncepcija – norisi turėti kažkokius stabilius griaučius, kurie kasmet būtų aplipdomi naujomis eksperimentinėmis idėjomis. Neturiu tikslo atsirinkti geriausių augalų, kurie mano sode apsistotų su visam. Turbūt nelabai mėgstu stabilumą ir prisirišimus 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *