Kelionė po Olandijos sodus: De Villa sodas

Po profesionalų kuriamų ir prižiūrimų Appeltern sodų, privatus de Villa sodas (Tuin de Villa), kuriamas pensininkų poros, buvo įdomus kontrastas. Fried ir Lily Frederix, finansininkas ir medicinos biologė, beveik dviejų hektarų sodybą nusipirko tik 2004, ir per mažiau nei penkiolika metų, vedami didžiulio entuziazmo, savo rankomis sukūrė didelį, jaukų, gyvenamą sodą. Sodas pasitinka įspūdinga plačialapių hortenzijų alėja, priešais namą puikuojasi sudėtingas ornamentų sodas (angl. knot garden), šalia namo glaudžiasi nedidelis jaukus daržas, įspūdingi gėlynai, vaismedžių sodas, už jo pieva, kurioje ganosi Islandijos poniai, ir, galiausiai, didelis smilginių augalų sodas su tvenkiniu. Sodas išpuoštas jaukiomis skulptūromis, arkomis, eilėraščių tekstais ir suoleliais, kviečiančiais prisėsti ir pasidžiaugti vis kitu sodo rakursu.

Lankant sodus neišvengiamai lygini juos su savuoju. Tuin de Villa savo gamtinėmis sąlygomis labai panašus į manąjį. Sodas įsikūręs šalia gluosniais apaugusio tvenkinio, kuris susiformavo iš buvusio molio karjero. Žemė čia sunki, todėl Lily ir Fried atvežė nemažai smėlio, kurį paskirstė ant molingos dirvos paviršiaus. Kiekvienais metais, po pavasarinio gėlynų valymo, susmukintais augalų stiebais jie storai mulčiuoja gėlynus, kad po truputį gerintų dirvos struktūrą. Gluosniai gražiai įkomponuoti į sodybos augalynus. Mano sodas taip pat glaudžiasi šalio molio karjero, dažnai keikiuosi dėl sunkios dirvos, todėl Tuin de Villa man tapo gražiu pavyzdžiu, ką galima sukurti net ir tokiomis sąlygomis. Svarbiausia laiku išeiti į pensiją 😊

Sodas ir daržas

De Villa sodyba pastatyta maždaug trisdešimtaisiais praėjusio amžiaus metais. Dabartiniai savininkai išsaugojo sodybos pastatus ir seną sodą. Po šimtametėmis obelimis smagu pasėdėti. Tuo labiau, kad esi saugomas žavios undinės. Daržo erdvės gražios ir struktūruotos. Nenuostabu, kad būtent tako, skiriančio daržą nuo dekoratyviosios zonos, nuotrauka praėjusiais metais atsirado ant gruodžio numerio Garden Illustrated viršelio.

Dekoratyviosios zonos prie namo

Namą juosia išpuoselėti gėlynai, į kuriuos struktūros įneša griežtai suformuotos gyvatvorės intarpai. Skrendančios žąsys – jau turbūt ikona tapęs šios sodybos simbolis. Priešais namą puikuojasi sudėtingas ornamentinis “mazgų” sodas, supintas iš žalių ir margalapių gyvatvorių. Sunku ir įsivaizuoti, kiek priežiūros tai turėtų reikalauti.

Pieva

Pieva arba prerija, kaip ją pristato šeimininkai, rugpjūčio mėnesį jau truputį užgesus, tačiau matosi, kad turėjo įspūdingai žydėti prieš kelias savaites. Išskirtinis šios sodo dalies elementas – šimtametė, bangomis nugenėta mišrių lapuočių krūmų gyvatvorė, kuri buvo išsaugota naikinant netoliese esantį ūkį, ir perkelta į Tuin de Villa. Mums sunku įsivaizduoti, tačiau Olandijoje veikia organizacijos, kurios rūpinasi, kad ne tik gyvūnai, bet ir augalai rastų naujus namus.

Tvenkinys ir smilgynai

Dar vienas daugeliui lietuvių turbūt gana sunkiai įsivaizduojamas sprendimas – įkurti didžiulę gėlynų zoną toli nuo gyvenamojo namo. Čia turi ateiti specialiai. Tiesa, atėjus išeiti nebesinori 🙂 Nuo tvenkinio kasimo likęs gruntas leido šioje sklypo dalyje suformuoti nedidelį reljefą, kas Olandijoje yra pakankamai didelė vertybė. Smilgynai išdėstytai taip, kad žiūrint į juos būtų matomas ir horizontas – sodo paveikslas kuriamas skolinantis gretimą kraštovaizdį.

Augalų vešlumas šiame sode neįtikėtinas. Net ir labai sausą vasarą, kai Olandijoje nuo kelis mėnesius besitęsiančios sausros buvo nukentėjusi ne tik žolė, bet net ir medžiai, Tuin de Villa gėlynai plyšo nuo žiedų gausos. Žiūrint į atsipalaidavusius ir gerai nusiteikusius šeimininkus atrodė, kad tokio sodo priežiūra vieni juokai. Visgi mielai užsukčiau pas juos ne tik pasivaikščioti, arbatos su pyragu išgerti, bet ir kartu padirbėti, šio bei to apie priežiūrą išmokti. Tikrai ne vien meile tas sodas penimas 🙂

4 Comments Add yours

 1. Dear Aiste, Rasa Laurinaviciene sent us the link to your blog. Very nice to read that you wrote about our garden on your blog. You are a very good photographer and we enjoyed your photos of our garden very much. With google translate we have tried to translate Lithuanian into Dutch. It was interesting to read that you are gardening on similar clay soil as we do. And indeed, when you are retired you have all the time for your passion……

  1. Aistė Pranckevičienė says:

   Dear Lily, thank you for visiting my blog and good words. I know, that Google translate doesn’t work very well for Lithuanian language – checked the translation, and it’s quite funny 🙂 Your garden is a huge inspiration for me.

 2. Irma says:

  Nepaprastai gera skaityti kelionės įspūdžius. Laukta įrašų serija 🙂
  Šis sodas išties įsūdingas, o šeimininkų sodinis polėkis įkvepiantis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *